Pomoc ukrajinským rodinám

16. 3. 2022
Zdroj: hn.cz

Do pomoci lidem, kteří do Česka utíkají před válkou na Ukrajině, se zapojuje další tuzemský miliardář. Investiční skupina podnikatele Tomáše Krska BHM group pronajala hotel na pražském Žižkově s kapacitou více než sto lůžek, která bude uprchlíkům poskytovat zadarmo. Budou moci ubytovací kapacity využívat až půl roku a firma jim také proplatí plnou penzi a hradit nebudou muset ani náklady spojené s energiemi či ohřevem vody. Krskův podnik už nyní domlouvá pronájem dalších hotelových domů a dočasnou střechu nad hlavou by tak mohly získat stovky běženců.

„Do těchto chvil je obsazeno přes osmdesát procent kapacity hotelu, kolegové každou chvíli ubytovávají někoho dalšího,“
říká řídící partner BHM group Jan Černý.

S ohledem na diskrétnost a anonymitu uprchlíků nekonkretizoval, o jaký hotel se jedná. Kromě stravy firma lidem proplatí také každodenní kurzy českého jazyka a k dispozici jim bude i sociální pracovnice, která jim pomůže například s registrací ve zdravotní pojišťovně či na úřadu práce.

Vedení firmy jedná o podobných pronájmech s dalšími provozovateli hotelů, jejichž kapacity nejsou momentálně kvůli nízkému počtu zahraničních turistů v Praze moc vytížené. Kolik Krskovu investiční skupinu bude tento filantropický počin stát, Černý nechtěl specifikovat, uvedl ale, že to „není klíčový aspekt“.

BHM group také uprchlíkům poskytne část ubytovacích kapacit apartmánových hotelů společnosti Prague Residences, ve které drží významný podíl. Půjde o ty apartmány, které nebudou v danou chvíli obsazené, momentálně by mělo jít asi o pětinu z 350, které v rámci 18 hotelových budov společnost provozuje v centru Prahy. Celková kapacita dělá přibližně 1200 lůžek. „Pomoci rodinám na útěku považujeme za součást naší odpovědnosti vůči české i evropské společnosti,“ dodává Černý.

Krsek je tak dalším z řady českých miliardářů, kteří od vypuknutí ruské agrese na Ukrajině buďto finančně, anebo materiálně podpořili lidi prchající před válkou. Vše nejprve ještě v den invaze 24. února odstartoval partner investiční skupiny Pale Fire Capital Jan Barta, který na svém Twitteru informoval, že firma posílá humanitární organizaci Člověk v tísni 22 milionů korun a kromě toho připravila v pronajatých nemovitostech až 250 lůžek pro lidi, kteří budou z válkou postižených oblastí prchat do Česka.

Na toto gesto následně reagoval majitel Seznamu Ivo Lukačovič, který na stejné sociální síti vyhlásil s nadsázkou řečeno aukci podnikatelů „kdo dá víc“. Sám přitom poslal 23 milionů korun. Následně se začaly hromadit příspěvky i od těch vůbec nejbohatších Čechů, mimo jiné od Karla Komárka anebo Pavla Tykače.

Nejvíce pak přes své podniky anebo firmy, skrze něž zhodnocuje své peníze, dosud odeslal na pomoc Ukrajině investor Ondřej Tomek. Celkově šlo o částku pohybující se okolo 115 milionů korun, které byly určeny nejen neziskovým organizacím, ale i ukrajinské armádě.

Průmyslník Krsek, podle Forbesu 19. nejbohatší Čech, vydělal své jmění především na prodeji společnosti Škoda Transportation, jejímž byl majoritním akcionářem. Strojírenskou firmu známou výrobou vlaků či tramvají odkoupila před pěti lety skupina PPF zhruba za deset miliard korun.

Ve stejném roce pak Krsek založil zmiňovanou BHM group, aby tak rozšířil své investorské aktivity a naplno se jim věnoval. Kromě realit investuje skupina také do obnovitelných zdrojů anebo technologických start-upů. Celkový objem investic činí stovky milionů eur, přesnou výši sumy nechtěla firma specifikovat.

Creating value together

Sídlo

BHM group a.s.
Ovocný trh 1096/8
Staré Město
110 00, Praha 1